DETSKÝ ČIN ROKA 2019

Malá škola v malom meste . Jej žiaci a zamestnanci sa neraz dokážu zomknúť pre veľkú vec. Sme nielen ZŠ na Ul. Komenského v Medzilaborciach, no sme najmä školou veľkých činov. Dnešná uponáhľaná doba je častokrát pre nás ľudí „nehostinná“ – zabúdame na tradičné ľudské hodnoty ako ľudskosť, prirodzenosť a jednoduchosť. Zabúdame na seba, na nevyčisliteľnú hodnotu človečenstva.

ZŠ Komenského v Medzilaborciach sa v tomto školskom roku zapojila do 19. ročníka celoslovenského projektu Detský čin roka, ktorý sa koná pod záštitou Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky.

Listom, ktorého autorkou bola Mgr. Alexandra Gubová, sme mali za potrebu vyrozprávať príbeh našej kamarátky Emmky, ktorá sa narodila predčasne v 7. mesiaci tehotenstva. Od narodenia trpí  hypotóniou – zníženým svalovým napätím. Akákoľvek snaha (rehabilitačné pobyty, zakúpenie rehabilitačných pomôcok) o zlepšenie jej zdravotného stavu stojí nemalé peniaze. Naša škola už štvrtý rok formou benefičných akcií pomáha Emmke a jej rodičom zmierniť následky jej postihnutia. Pomoc od našich žiakov prichádza dvakrát ročne. Pred vianočnými prázdninami organizujeme Vianočnú akadémiu, ktorej súčasťou je predaj školského časopisu a vianočného punču a vianočný bazár. Výťažok z týchto akcií je zakaždým odovzdaný Emmkiným rodičom. Každoročne v máji sa organizuje charitatívny beh pre Emmku, ktorý v posledných rokoch nadobúda masívny charakter. Kvôli záujmu obyvateľov mesta Medzilaborce pribúdajú nové súťažné disciplíny, napr. beh mamičiek s kočíkmi či kategória, ktorá je venovaná malým slečnám. Tie spojazdnili svoje detské kočíky a snažili sa ich čo najskôr zaparkovať v cieľovej rovinke. V závere podujatia riaditeľka školy PaedDr. Emília Kocanová odovzdala Emmkiným rodičom 936 eur. Konečná suma pozostávala zo štartovného, ktoré je každý rok ľubovoľné, ale aj z verejnej zbierky, do ktorej prispeli aj obyvatelia mesta Medzilaborce. 

List Mgr. A. Gubovej, v ktorom písala o kolektívnom dobrom skutku žiakov, získal najväčšiu podporu detskej poroty a zároveň ocenenie Detský čin roka 2019 v kategŕii Dobrý nápad. Slávnostné vyhlásenie výsledkov sa uskutočnilo 11.12.2019 vo V – klube v Bratislave. Zúčastnili sa ho Mgr. A. Gubová a žiačky Anna Tarčová a Vladimíra Dimunová. Pobyt v Bratislave a atmosféra slávnostného odovzdávania cien sa stala zaujímavým spestrením našich životov. Spoznať ľudí – S. Broadhurst – Petrovickú, Magdalénu Fábryovú, Ninu Vidovevencovú, ktorí stoja za projektom Detský čin roka, bolo nezabudnuteľné. Ženy s veľkým srdcom a neuveriteľnou charizmou, chuťou pomáhať a potrebou chápať dieťa a jeho dobré skutky ako vieru v našu lepšiu a krajšiu budúcnosť.

Sme vďační za ocenenie a výhru. Sme vďační za našich žiakov a ich ochotu pomáhať. Vďaka nim sa potvrdilo, že sme školou na správnom mieste. Sme školou, ktorej je blízke jedno zo švédkych prísloví:

,,Dobré meno si  môžeme získať i slovom, ale len činmi si ho udržíme.“

Víťazný list Mgr. A. Gubovej, videá a fotografie zo slávnostného udeľovania ocenení si môžete pozrieť na stránke našej školy www.zskomenme.sk alebo na fb profile Základná škola Komenského 135/6 Medzilaborce

Mgr. A. Gubová